Néhány trükk, amivel friss levegőt varázsolhatunk a fürdőszobába
Nincs két egyforma fürdőszoba, és mégis mindenhol ugyanazokkal a problémákkal szembesülünk. A fürdőszobában nem csak WC-használat után keletkeznek kellemetlen szagok. A túl magas páratartalom, a hibás szellőztető rendszer vagy az eltömődött lefolyó szintén szagképződéssel járhat. Problémától függően különféle módszerekkel lehet biztosítani a friss levegőt. Az alábbiakban bemutatjuk a leghatékonyabb trükköket és szereket.
Hogyan keletkeznek a kellemetlen szagok a WC-ben?
Több oka is lehet annak, ha a fürdőszobában vagy a vendég-WC-ben kellemetlen szagok alakulnak ki. A fürdőszobában nemcsak a WC használata után keletkezhet kellemetlen szag, hanem akkor is, ha túl nagy a páratartalom, eldugul a lefolyó, vagy ha nem megfelelő a szellőztetés.
Egy nedves helyiség dohos szagot áraszt. Rendszeres tisztítás híján a túlfolyó is hajlamos kellemetlen szagokat kibocsátani. A szemeteskukákat és a szifonokat tisztán kell tartani. Az is fontos, hogy a törülközők minél gyorsabban megszáradjanak.
Rendszeres tisztítással és a kritikus területek szárazon tartásával minimálisra csökkenthető a szagok kialakulásának kockázata.
6 tipp: Hogyan semlegesíthetők a WC-ben keletkező szagok?
1. tipp: Szagelszívó beépítése a WC-ben
A fürdőszobában leginkább a fekáliaszag okoz kellemetlenséget. A leghatékonyabb módszer az, ha a WC-ben keletkező szagokat közvetlenül a keletkezési helyükön szüntetjük meg – például WC-be integrált szagelszívóval. A rendszer közvetlenül a WC-kerámiából szívja el a kellemetlen szagokat, és megszűri a levegőt.
A Geberit DuoFresh szagelszívó utólag is beépíthető a Sigma falsík alatti öblítőtartállyal ellátott WC-kbe. A Geberit AquaClean Mera és Tuma Comfort higiéniai berendezések már alapból tartalmazzák a szagelszívó funkciót.
Profi tipp: A sütőpor és a szódabikarbóna olcsó és hatékony módja a szagok elleni küzdelemnek és a WC tisztításának. Szórjunk egy kis sütőport vagy szódabikarbónát a WC-be, és hagyjuk hatni egy ideig. A szódabikarbóna és a sütőpor reakcióba lép a szennyeződéssel, és részben feloldja azt.
Míg a tisztítószerekkel a bűz forrását lehet megszüntetni, a háztartási szerekkel csak rövid időre lehet elfedni a kellemetlen szagokat. A fekáliaszag azonban előbb-utóbb újból jelentkezik. A WC-be beépített szagelszívó rendszer hosszú ideig képes távol tartani a bűzt.
Így lesz kellemes illat a WC-ben
A rejtett vagy dekoratív illatforrások kellemes hangulatot biztosítanak a fürdőszobában. Az illatosított szárított virágok kiválóan alkalmasak dekorációs célra, és az illatukat hónapokon keresztül érezni lehet a helyiségben. A diffúzorok szintén nagyon hatékonyak.
Egy WC-papír-guriga vagy egy ügyesen elhelyezett tisztítókendő szintén megfelelő illatforrás lehet. Egyszerűen cseppentsünk egy kis illóolajat néhány WC-papír-guriga belsejére vagy törülközőbe tekert tisztítókendőre. Az illóolajok használatára is igaz: a kevesebb néha több!
Ha a WC-ből kellemetlen szag árad, fontos, hogy utánajárjunk a dolognak, és hosszú távú megoldást találjunk. Rendszeres tisztítással, a lehetséges problémák azonosításával, valamint különféle trükkök és innovatív megoldások, például szagelszívó rendszerek használatával friss és tiszta érzést kölcsönözhetünk a helyiségnek.
2. tipp: A WC rendszeres tisztítása
A kellemetlen szagok kialakulását a WC rendszeres tisztításával lehet megelőzni.
Ehhez általában az is elegendő, ha a WC-t vízzel tisztítjuk. A szennyeződések elleni küzdelemben viszont már hatékony tisztítószerekre van szükség. A WC-csésze belső és külső oldalát, valamint az öblítőperem alatti részt is tisztítsuk meg. A WC körüli felületekről sem szabad megfeledkeznünk, ahová rácseppenhet a vizelet
Tipp: Öblítéskor hajtsuk le a WC-fedelet, így a vízcseppek nem tudnak ráfröccsenni a WC melletti felületekre.
Ha a vizeletszag nem szűnik meg, akkor ezt – különösen régebbi WC-kerámiák esetében – a WC-perem alatti lerakódások okozzák, amelyek vízkő vagy más szennyeződések formájában jelentkeznek. Az öblítőperem alatti területet vízkőoldóval vagy másfajta tisztítószerrel, citromsavval vagy hígított ecetsavval tisztítsuk meg. A tisztítószert WC-kefével vigyük fel a kívánt területre, és hagyjuk hatni a gyártó utasításai szerint. Ügyeljünk arra, hogy a tisztítószer ne fröccsenjen rá a környező felületekre, és tisztításkor viseljünk kesztyűt a bőrirritáció megelőzése érdekében.
Ebben az esetben is érvényes: az a legjobb, ha eleve elkerüljük a kellemetlen szagok kialakulását. A perem nélküli WC-k nyitott designjuknak köszönhetően higiénikusabb használatot tesznek lehetővé, mivel a szennyeződések és lerakódások kevesebb helyen tudnak megtapadni, ami megkönnyíti a tisztítást. A rendszeres és alapos takarítás azonban továbbra is elengedhetetlenül fontos.
3. tipp: Szifon vagy lefolyócső ellenőrzése
Nem is gondolnánk, de gyakran egy üres szifon is kellemetlen szagokat okozhat, például, ha a ritka használat miatt kiszárad, vagy ha a lerakódások elzárják a lefolyó víz útját. A szifon működése akkor a leghatékonyabb, ha a szennyvíz szabadon tud távozni, és a víz rendszeresen cserélődik a csőben.
Ha a szifonban hajszálak vagy egyéb szennyeződések okoznak dugulást, a legjobb, ha megpróbáljuk megszüntetni az okot. Sok esetben már az is segít, ha egy WC-pumpával pozitív és negatív nyomást létrehozva próbáljuk meg eltávolítani a szifonban lévő lerakódásokat.
4. tipp: A tömítések és a kerámia sérüléseinek ellenőrzése
A WC-kerámián lévő repedések vagy a hibás WC-tömítések miatt szivárgó szennyvíz szintén okozhat kellemetlen szagokat. Ha ilyen sérülést észlelünk, azt mielőbb javíttassuk meg szakemberrel.
5. tipp: Szellőztetéssel a penészesedés kialakulása ellen
Ha a fürdőszobában hosszú ideig nedves és meleg a levegő, akkor még szellőztetés ellenére is dohos szagú lesz a helyiség. Ennek megfelelő szellőztetéssel vehetjük elejét. Ha a WC, a fürdőszoba vagy a vendég-WC szellőztetése napi rutinná válik, azzal megelőzhetjük a penészesedés kialakulását. Ha pedig a fürdőszobában nincs ablak, akkor érdemes hosszabb ideig bekapcsolva hagyni a szellőztető berendezést.
6. tipp: Házi szerekkel a WC-ben keletkező szagok ellen: gyufa, illatosító spray stb.
Ha szeretnénk megszabadulni a kellemetlen fekáliaszagtól, ideiglenesen úgy is elfedhetjük a bűzt, ha például elégetünk néhány gyufaszálat. Szobaillatosító sprayket, füstölőpálcákat vagy illóolajokat is használhatunk. Sokak szerint egy tál só, citromos víz vagy frissen őrölt kávébab is képes a szagok eltüntetésére.
Az ecet is semlegesíti a szagokat. Helyezzünk egy kis tálat a WC mellé, és tompítsuk az ecetszagot némi vízzel. A citromból, levendulából vagy borsmentából készült illóolajok is alkalmasak a szagok megszüntetésére.